środa, 27 września

O czym trzeba pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Śmierć ukochanej osoby zawsze generuje niemiłe emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wtenczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma więc nic zadziwiającego w tym, że pojawiają się zapytania dotyczące tego, w jaki sposób wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące chwilowo przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnorodnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Warto nie zapominać, iż środek transportu wielokrotnie wpływa na koszt, jaki wypada w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeśli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zanadto rozległy. Bliska odległość powoduje, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co zezwala znacznie zredukować wydatki.

Jakich formalności należy dopełnić, żeby otrzymać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Aby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, wypada dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w jakim zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje aprobatę dopiero po konsultacji z odpowiednim inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie można sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu wsparcie fachowej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to właściwy wybór?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, odpowiednim rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy świadczące usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy zdobyć, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku przewozu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niekorzystnych problemów. Pozwoli to obniżyć stres, który i tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *